Multi Head Embroidery Machine
Our range of products include 1200 spm multi head embroidery machine, 1000 spm multi head embroidery machine, 1500 spm multi head embroidery machine and 2000 spm multi head embroidery machine.
1200 SPM Multi Head Embroidery Machine
Approx. Price: Rs 22,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Number Of Heads | 6 Head |
| Needles Per Head | 12 Needle |
| Max Embroidery Speed | 1200 spm |
| Head Distance | 330 mm |
| Embroidery Area | 600×400 mm |
| Machine Type | Flat And Cap |
| Automation Grade | Automatic |
| Number Of Phases | Three Phase |
| X Drive Motor | Servo Motor |
We are engaged in offering a wide range of 1200 SPM Multi Head Embroidery Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
1000 SPM Multi Head Embroidery Machine
Approx. Price: Rs 15,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Number Of Heads | 6 Head |
| Needles Per Head | 15 Needle |
| Max Embroidery Speed | 1000 spm |
| Head Distance | 360 mm |
| Embroidery Area | 600×800 mm |
| Machine Type | Flat And Cap |
| Automation Grade | Automatic |
| Number Of Phases | Three Phase |
| X Drive Motor | Step Motor |
We are engaged in offering a wide range of 1000 SPM Multi Head Embroidery Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
1500 SPM Multi Head Embroidery Machine
Approx. Price: Rs 24,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Number Of Heads | 6 Head |
| Needles Per Head | 15 Needle |
| Max Embroidery Speed | 1500 spm |
| Head Distance | 400 mm |
| Embroidery Area | 600×800 mm |
| Machine Type | Flat And Cap |
| Automation Grade | Automatic |
| Number Of Phases | Three Phase |
| X Drive Motor | Step Motor |
We are engaged in offering a wide range of 1500 SPM Multi Head Embroidery Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
2000 SPM Multi Head Embroidery Machine
Approx. Price: Rs 31,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Number Of Heads | 17 Head |
| Needles Per Head | 9 Needle |
| Max Embroidery Speed | 2000 SPM |
| Head Distance | 330 mm |
| Embroidery Area | 600×800 mm |
| Machine Type | Flat |
| Automation Grade | Automatic |
| Number Of Phases | Single Phase |
| X Drive Motor | Servo Motor |
We are engaged in offering a wide range of 2000 SPM Multi Head Embroidery Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.