Cording Embroidery Machine
Prominent & Leading Wholesaler from New Delhi, we offer champion cording embroidery machine, champion pencil cording embroidery machine, 051a olh cording embroidery machine and 040 olh cording embroidery machine.
Champion Cording Embroidery Machine
Approx. Price: Rs 10,200 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Cord Type | Single Cord |
| Head Type | Single Head |
| Max Speed | 750 spm |
| Embroidery Area | 600x900 mm |
| Needle Count | 9 Needle |
| Machine Type | Computerized |
| Sequin Attachment | Single Sequin |
| Phase | Three Phase |
| Power Load | 3 kW |
| Model No | Champion |
We are engaged in offering a wide range of Champion Cording Embroidery Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Champion Pencil Cording Embroidery Machine
Approx. Price: Rs 10,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Cord Type | Double Cord |
| Head Type | Multi Head |
| Max Speed | 1000 spm |
| Embroidery Area | 800x1200 mm |
| Needle Count | 12 Needle |
| Machine Type | Computerized |
| Sequin Attachment | Double Sequin |
| Phase | Three Phase |
| Power Load | 3 kW |
| Model No | Champion Pencil |
We are engaged in offering a wide range of Champion Pencil Cording Embroidery Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
051A OLH Cording Embroidery Machine
Approx. Price: Rs 11,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Cord Type | Single Cord |
| Head Type | Single Head |
| Max Speed | 750 spm |
| Embroidery Area | 600x900 mm |
| Needle Count | 8 Needle |
| Machine Type | Computerized |
| Sequin Attachment | Single Sequin |
| Phase | Three Phase |
| Power Load | 2 kW |
| Model No | 051A OLH |
We are engaged in offering a wide range of 051A OLH Cording Embroidery Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
040 OLH Cording Embroidery Machine
Approx. Price: Rs 20,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Cord Type | Double Cord |
| Head Type | Single Head |
| Max Speed | 850 spm |
| Embroidery Area | 600x900 mm |
| Needle Count | 9 Needle |
| Machine Type | Computerized |
| Sequin Attachment | Double Sequin |
| Phase | Three Phase |
| Power Load | 3 kW |
| Model No | 040 OLH |
We are engaged in offering a wide range of 040 OLH Cording Embroidery Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.