Computerized Embroidery Machine
Our product range includes a wide range of 040a high speed computerized embroidery machine, 040 high speed computerized embroidery machine, 060 high speed computerized embroidery machine and 23+1 high speed computerized embroidery machine.
040A High Speed Computerized Embroidery Machine
Approx. Price: Rs 1,10,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Head Type | Multi Head |
| Needle Count | 12 Needle |
| Max Speed | 1000 spm |
| Embroidery Area | 600x900 mm |
| Number Of Heads | 2 Head |
| Automation Grade | Automatic |
| Memory Capacity | 2 lakh stitches |
| Cap Frame | Included |
| Model No | 040A High Speed |
We are engaged in offering a wide range of 040A High Speed Computerized Embroidery Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
040 High Speed Computerized Embroidery Machine
Approx. Price: Rs 22,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Head Type | Multi Head |
| Needle Count | 15 Needle |
| Max Speed | 1200 spm |
| Embroidery Area | 600x900 mm |
| Number Of Heads | 20 Head |
| Automation Grade | Automatic |
| Memory Capacity | 2 lakh stitches |
| Cap Frame | Included |
| Model No | 040 High Speed |
We are engaged in offering a wide range of 040 High Speed Computerized Embroidery Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
060 High Speed Computerized Embroidery Machine
Approx. Price: Rs 10,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Head Type | Multi Head |
| Needle Count | 9 Needle |
| Max Speed | 1000 spm |
| Embroidery Area | 600x900 mm |
| Number Of Heads | 2 Head |
| Automation Grade | Automatic |
| Memory Capacity | 2 lakh stitches |
| Cap Frame | Included |
| Model No | 060 High Speed |
We are engaged in offering a wide range of 060 High Speed Computerized Embroidery Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
23+1 High Speed Computerized Embroidery Machine
Approx. Price: Rs 26,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Head Type | Multi Head |
| Needle Count | 12 Needle |
| Max Speed | 1500 spm |
| Embroidery Area | 600x900 mm |
| Number Of Heads | 15 Head |
| Automation Grade | Automatic |
| Memory Capacity | 2 lakh stitches |
| Sequin Attachment | Double Sequin |
| Brand | Chetak |
| Model No | 23+1 High Speed |
We are engaged in offering a wide range of 23+1 High Speed Computerized Embroidery Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.